X Jarmark św. Wawrzyńca 2018 r.
03.06.2018 asystent 217
28.05.2018

Aktualności

W niedzielę 27 maja 2018 r w naszym mieście po raz kolejny odbyła się impreza plenerowa „Dla Krajny i Pałuk Wawrzyniec kucharzy”. W ramach wydarzenia odbyły się: dziesiąta edycja Jarmarku św. Wawrzyńca oraz konkurs dziedzictwa kulinarnego organizowany przez Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk". W tym roku imprezę połączono z obchodami Światowego Dnia Pszczół.
Organizatorami imprezy były stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Na Jarmarku nie zabrakło tradycyjnych potraw takich jak: czarnina, kluski, gołąbki, serniki, krówki przygotowywane przez Panie z kół gospodyń wiejskich, a całą ofertę spożywczą uzupełniały stoiska z lokalnymi wyrobami jak np. sery ślesińskie, tradycyjne wyroby wędliniarskie, miody oraz wiele innych. Nie zabrakło również stoisk z ceramiką, własnoręcznie wykonywaną biżuterią, rękodziełem drewnianym i szytym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska grupy rekonstrukcyjnej z Bydgoszczy, Komendy Powiatowej Policji oraz stoisko Koła Pszczelarzy.
Na jarmarku również nie zabrakło muzealnego stoiska. W tym roku mogli Państwo otrzymać bezpłatne przewodniki po szlaku historyczno-turystyczny "Nakło- Miasto Trzech Kultur", ulotki z najnowszymi wydarzeniami i akcjami takimi jak: "Noc muzeów 2018", "Krajeńscy Ceramicy", akcja "Nie wyrzucaj! Przekaż do muzeum", "Cyfrowe Archiwum Muzeum Ziemi Krajeńskiej" oraz wiele innych.

Fundacja w Kuźni oraz Nakielski Ośrodek Kultury zorganizowały III edycję Pepiniery. Na scenie pojawili się także tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Krajna”.

Po południu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja mała przyjaciółka pszczoła”. Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej przy pomocy Koła Pszczelarzy w Nakle nad Notecią i polegał na zaprojektowaniu znaczka pocztowego z tematyką pszczelarską. Patronem konkursu jest Łukasz Schreiber Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, a fundatorem nagród Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Dodatkowe nagrody ufundowała Szkoła Języka Angielskiego Helen Doron Nakło nad Notecią oraz Koło Pszczelarzy.

Na zakończenie imprezy został podsumowany XV Konkurs Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” 1918-2018, w którym udział wzięło 20 podmiotów z obszaru historycznej Krajny i Pałuk. 52 potrawy w 4 kategoriach oceniało jury w składzie: dr Izabela Chudzyńska (etnolog, antropolog jedzenia), Anna Sergott (kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej), Emilia Fohs (pracownik K-P ODR w Minikowie). W swojej ocenie Komisja kierowała się przede wszystkim walorami smakowymi potraw, a także ich wyglądem oraz związkiem z regionem i jego tradycjami.

Wyniki XV Konkursu Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” 1918-2018
Przyznane nagrody:
KATEGORIA POTRAWY MIĘSNE:

I miejsce – Kaczka faszerowana (KGW Ślesin);
II miejsce – Klopsiki w sosie koperkowym (KGW Gumnowice);
III miejsce – Pasztet wieprzowy (OSP Górki Zagajne);
Wyróżnienie – Potrawka z kury z ryżem i marchewką z groszkiem (Sołectwo Ślesin).

KATEGORIA POTRAWY JARSKIE:

I miejsce – Łazanki w kapuście (KGW Izabela);
II miejsce – Ziemniaki z gzikiem (KGW Wieszki);
III miejsce – Pierogi z zieloną soczewicą (Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Kobiet Koło Górki Zagajne).

KATEGORIA ZUPY:

I miejsce – Zaklepusy (Sołectwo Wieszki);
II miejsce – Rosół rumiany (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza);
III miejsce – Warszawskie flaki z pulpetami (Sołectwo Suchary);
Wyróżnienie – Kiszczonka (Stowarzyszenie Razem dla Wsi Żurawia-Włodzimierzewo).

KATEGORIA CIASTA I DESERY:

I miejsce – Dżem z czarnej porzeczki na surowo (KGW Krukówko);
II miejsce – Gruszki karmelizowane w kremie (KGW Ślesin);
III miejsce – Kruchy placek z rabarbarem (KGW w Występie);
Wyróżnienia: Makowiec (KGW Gumnowice); Napoleonka (Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie kobiet Koło Górki Zagajne).

W tegorocznej edycji konkursu Muzeum Ziemi Krajeńskiej przyznało nagrodę specjalną za najbardziej charakterystyczną potrawę okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Laureatem została „Legumina” przygotowana przez Sołectwo Ślesin.