Strój i haft krajeński. Tradycja ludowa - tradycja wytworzona
06.11.2018 asystent 81

Zapraszamy Państwa na wykład dr Doroty Angutek pt. "Strój i haft krajeński. Tradycja ludowa - tradycja wytworzona", który odbędzie się 23 listopada o godz. 16:30.

Doktor Angutek prowadzi badania nad strojem i haftem krajeńskim od 2004 roku, które obejmują teren Krajny Złotowskiej oraz archiwa muzeów Pomorza Wschodniego i Środkowego. Badaczka, opierając się na źródłach materialnych znajdujących się w muzeum złotowskim i toruńskim dowodzi, że haft krajeński ukształtował się we wsi Stara Święta i występował co najmniej w latach od. ok. 1910 do lat 30. XX wieku. Jego ludowy kanon oparty jest na wzorach haftu kaszubskiego szkoły wdzydzkiej o czym świadczą wspólne motywy zdobnicze dla obu rodzajów rękodzieła. Krajeński haft posiada jednak swoją odrębność i nie można go zaliczyć do szkół haftu kaszubskiego ze względu na dobór motywów, ich kolorystykę i stylizację, co będzie szczegółowo omówione podczas prezentacji. W następnych latach badaczka zamierza przeprowadzić gruntowne badania terenowe na Krajnie Złotowskiej we wsi Święta i Stara Wiśniewa w celu ustalenia nazwisk twórczyń tego haftu, procesu jego powstawania oraz społeczno-kulturowego kontekstu jego genezy.

Biogram

Dorota Angutek – (ur. w 1963 r.) etnolog i kulturoznawca. Specjalizuje się w zakresie antropologii historycznej, antropologii zmysłów, krajobrazu kulturowego i wzornictwa ludowego. Studia magisterskie w zakresie etnografii ukończyła w 1989 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1989-2000 była asystentem w Instytucie Kulturoznawstwa na UAM. Doktorat w zakresie kulturoznawstwa w macierzystym instytucie uzyskała w 2001 roku, którego poprawioną wersję opublikowała pod tytułem Magiczne źródło filozofii greckiej (2003). Od 2002 roku jest zatrudniona w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego w charakterze antropologa kulturowego. Od wielu lat prowadzi badania terenowe w zakresie recepcji krajobrazu i ludowego folkloru oraz tradycji wynalezionej dwóch regionów: krajeńskiego i lubuskiego. Owocem tych badań jest książka Kulturowe wymiary krajobrazu (2013) oraz artykuły poświęcone kulturze ludowej Krajny. W przygotowaniu jest książka Tradycje wytworzone w Polsce rodzącej się ponowoczesności m. in. poświęcona odkształceniom (przemianom) haftu krajeńskiego w ostatnich 27 latach. Hobby: turystyka krajoznawcza i fotografika.