Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy dużo szczęścia i radości z wykonywanej pracy, sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów. Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy.
Zachęcamy do przeczytania tekstu dotyczącego szkolnictwa w naszym mieście, który powstał do wystawy "Opowieść o mieście" z 2019 r.
W Nakle przełomu XIX w. i XX w. funkcjonowały różne typy szkół. Powszechne, czyli podstawowe, prowadzone były z utrzymaniem podziału wyznaniowego. Szkoła katolicka znajdowała się w budynku dzisiejszego Starostwa Powiatowego (przy ulicy Dąbrowskiego), szkoła ewangelicka przy dzisiejszej ulicy Gimnazjalnej – niestety ten obiekt nie przetrwał. Druga, większa szkoła ewangelicka znajdowała się przy ulicy Bydgoskiej – to znana Nakielanom Szkoła Podstawowa nr 2. Dawna szkoła żydowska znajdowała się również przy ulicy Bydgoskiej, pod nr 27, choć należy pamiętać że została zamknięta stosunkowo szybko, a uczniowie wyznania mojżeszowego kształcili się w placówkach ewangelickich. Wielką renomą i znakomitymi absolwentami cieszyło się Królewskie Gimnazjum założone w 1876 r.
W 1892 r. otwarto Żeńską Szkołę Wydziałową, która kształciła przyszłe nauczycielki. Na jej potrzeby wzniesiono budynek będący współcześnie siedzibą władz Gminy Nakło. W momencie powrotu Nakła do Polski (1920 r.) uległ zmianie system szkolnictwa. Zlikwidowano szkołę żeńską, jej budynek przekazano w 1937 r. dla wojska (Batalionu Obrony Narodowej). Wobec radykalnego zmniejszenia liczby ludności niemieckiej nie było potrzeby utrzymywania osobnej szkoły ewangelickiej, działały tylko ogólnodostępne szkoły powszechne. Gimnazjum, teraz połączone z liceum, nadal funkcjonowało z powodzeniem prowadzone już przez polskie władze oświatowe. W latach 30.XX w. przeżyło ono prawdziwą rewolucję – po raz pierwszy w swej historii przyjęło w swoje mury dziewczęta (przed 1936 r. była to szkoła wyłącznie dla chłopców). Lata po II wojnie światowej przyniosły kolejne zmiany. Oprócz szkół podstawowych nr 1 i nr 2 rozpoczęły działalność dwie kolejne szkoły podstawowe – nr 3 – w ramach akcji 1000 szkół na 1000 lecie Państwa Polskiego i w końcu najmłodsza z placówek – nr 4 która swoją działalność zainaugurowała w 1982 r.
W budynku dawnego gimnazjum działa do dziś I Ogólnokształcące Liceum im. Bolesława Krzywoustego które przez jakiś czas dzieliło siedzibę z Liceum Pedagogicznym przeniesionym w 1960 r. do nowej, własnej siedziby przy ulicy Stanisława Staszica. W 1965 r. zlikwidowano licea pedagogiczne, w związku z tym w budynku szkoły otwarto Technikum Przemysłu Spożywczego. Dziś w budynku mieści się siedziba Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica.
W 1950 r. założono Technikum Mechaniczne, a jej siedzibę ustanowiono w budynkach dawnego browaru braci Herrmann. Szkoła ta działa do dziś, choć już dawno zmieniła nazwę na Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej, które łączy technikum i szkołę zawodową. Uczniowie tej oryginalnej placówki mogą się pochwalić tym, że pobierają naukę w jednej z trzech tego typu placówek w kraju ( kolejne znajdują się we Wrocławiu i Kędzierzynie-Koźlu).