Zachęcamy do przyłączenia się do XIII edycji akcji medialno-edukacyjnej "Zapal znicz pamięci". W Gminie Nakło nad Notecią miejscami Zbrodni Pomorskiej są żwirownia w Paterku oraz las w Polichnie. Zbiorowa mogiła zamordowanych w Paterku znajduje się na cmentarzu parafii p.w. św. Wawrzyńca w Nakle.
Zapal znicz pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.
Uczcij pamięć przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku.
Operacja Tannenberg to kryptonim niemieckiej operacji eksterminacyjnej skierowanej przeciwko polskim warstwom przywódczym na początku II wojny światowej. Tylko do końca 1939 r. Niemcy wymordowali na terenach wcielonych do III Rzeszy prawie 40 000 polskich obywateli.
W tym roku w szczególny sposób upamiętnione zostaną ofiary zbrodni dokonanych w Lesie Szpęgawskim, Chojnickiej „Dolinie Śmierci”, Lesie Lućmierskim, Lasach Palędzko-Zakrzewskich oraz w Lasach Panewnickich.
Zachęcamy do zrobienia zdjęcia w miejscu pamięci i przesłania go na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl.
Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN i lokalnych rozgłośni radiowych. Partnerem medialnym jest także portal dzieje.pl.
Celem akcji jest upamiętnienie polskich obywateli II RP, zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej.
źródło: Instytut Pamięci Narodowej