Z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które w tym roku obchodzimy po raz pierwszy, zapraszamy na nakielski Rynek na wystawę plenerową przybliżającą postać podpułkownika Edmunda Bartkowskiego - komendanta Powstania na powiat wyrzyski.
Edmund Bartkowski urodził się 15 lipca 1894 roku w Chełmcach w powiecie strzelińskim, w rodzinie nauczyciela Wiktora Bartkowskiego i Marii z domu Plehn. W roku 1900 rodzina przeniosła się do Nakła nad Notecią. Podjął naukę w katolickiej szkole powszechnej, a następnie w nakielskim Gimnazjum, z którego, za działalność patriotyczną (m.in. w Towarzystwie Tomasza Zana i harcerstwie) w 1912 r. został wydalony ze szkoły. Naukę pozwolono mu kontynuować w Rogoźnie, jednak i tam usunięto go ze szkoły z tego samego powodu (w 1913 r.).
Brał udział w I wojnie światowej, zwolniono go ze służby w stopniu podporucznika (co było rzadkością, gdyż Polaków rzadko awansowano na stopnie oficerskie).
1 stycznia 1919 r. stanął na czele powstańców w Nakle nad Notecią i powiecie wyrzyskim. Skutecznie rozszerzył powstanie na Krajnę i stoczył zwycięskie walki. Z powodów politycznych, pod osobistym naciskiem Wojciecha Korfantego przedstawiciela Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu, nakazał zakończenie powstania na Krajnie i ewakuację oddziałów za Noteć (9.01.1919 r.).
Jako doświadczonego oficera Bartkowskiego skierowano do Sztabu Dowództwa Głównego Powstania w Poznaniu, a następnie na dowódcę Odcinka Budzyńskigo. W kwietniu trafił do Sztabu Frontu Północnego Powstania Wielkopolskiego.
W kolejnych latach piął się w karierze wojskowej, był m.in. dowódcą szkolnego dywizjonu artyleryjskiego. W 1932 r. awansował na podpułkownika. W 1935 r. został zastępcą dowódcy pułku artylerii w Gnieźnie.
Zginął w wojnie obronnej 17 września 1939 r. pod Kowlem.
Ekspozycja powstała dzięki materiałom udostępnionym przez pana Tomasza Staneckiego.