13 grudnia 2022 r., w naszym Muzeum gościliśmy ekipę filmowców z Niemiec. Fotograf i filmowiec Luigi Toscano (Niemiec włoskiego pochodzenia) realizuje film o byłej więźniarce obozów: KL Auschwitz, Lebrechtsdorf (Potulice) i Konstantynów k. Łodzi.
Białorusinka Anna Strishkowa (wówczas Iwanowa) była jedną z 542 białoruskich dzieci, które w listopadzie 1943 r. trafiły do „Ostjugendbewahrlager Lebrechtsdorf” jako „dziecko bandytów” - białoruskich partyzantów. Rodziców zgładzono, a wieś Pronino zniszczono. Anna przeżyła pobyty w obozach, a po wojnie trafiła do Kijowa. Pracowała jako mikrobiolog. Nadal żyje.
Nasz gość poznał historię niemieckiego obozu Potulitz/Lebrechtsdorf, los ofiar polskich i białoruskich. Zapoznał się także z wynikami naszych badań dot. m.in. dzieci białoruskich. Pokazaliśmy nasze eksponaty dotyczące obozu oraz podpowiedzieliśmy, w jakich instytucjach można otrzymać dalsze informacje, archiwalne dokumenty i fotografie. Nasze wypowiedzi zarejestrowano i będą wykorzystane w filmie dokumentalnym pt. „Anna”, w którym autor zastanawia się m.in. nad utratą tożsamości przez dzieci - więźniów obozów.
Luigi Toscano, fotograf i reżyser filmowy, został uznany przez UNESCO za Artystę na rzecz Pokoju w 2021 roku.
Od 2015 roku, po wizycie w obozie Auschwitz, która głęboko go poruszyła, Luigi Toscano poświęcił się pamięci o Holokauście. Sfotografował 400 ocalałych i ofiar nazistowskich prześladowań, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Rosji, Izraelu, Białorusi, Austrii i Holandii. Z tych zdjęć stworzył wystawę „Gegen das Vergessen – Nie zapomnijmy – N'oublions pas” i nakręcił film dokumentalny, który został nominowany wraz z 6 innymi filmami z 350 do Niemieckiej Nagrody Filmowej o Prawach Człowieka 2020. (informacje ze strony www.unesco.org)