Projekt Krajeńscy ceramicy
14.05.2018 asystent 3982
grafika

Projekt Krajeńscy ceramicy to cykl warsztatów ceramicznych nawiązujących do tradycji i kultury Krajny - mezoregionu stanowiącego północne rubieże Wielkopolski.

Projekt przeznaczony jest dla dwóch grup: pierwszą stanowią podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Nakle nad Notecią, drugą mieszkańcy Gminy Nakło nad Notecią - dzieci i osoby dorosłe.

Zajęcia dla każdej z grup odbywać się będą dwa razy w miesiącu. Będą to prace polegające na lepieniu w glinie, a po jej wypaleniu na szkliwieniu. W listopadzie 2018 roku zostanie otwarta wystawa prezentująca powstałe prace, będzie to podsumowanie projektu.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2018. W tegorocznej edycji programu złożonych zostało 938 wniosków, dofinansowanie otrzymało 131. „Nakielscy Ceramicy” znaleźli się na 8 miejscu w rankingu. Kwota otrzymanej dotacji to 6.000 zł

 


 

Program zajęć w ramach projektu "Krajeńscy ceramicy":

 

maj/czerwiec 

"Od popielnicy twarzowej do Swaroga. Ceramika Słowian" - Starożytność terenu Krajny to w głównej mierze archeologiczne pozostałości kultury pomorskiej. Jej najbardziej charakterystycznymi artefaktami są popielnice twarzowe, które stanowiły podstawę pochówków w grobach skrzynkowych. Uczestnicy zajęć zapoznają się z informacjami o kulturze pomorskiej oraz o mitologii Słowian. W trakcie zajęć wykonają repliki popielnic twarzowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Ziemi Krajeńskiej i amulety z symbolami bóstw słowiańskich.

 

czerwiec

"Plac Mieczysława czy Plac Garncarski? Ceramika w średniowiecznym Nakle" Plac Mieczysława zwany był również Garncarskim ze względu na liczną obecność garncarzy podczas miejscowych targów. W trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych w tymi miejscu na przełomie lat 50. i 60. XX w.  znajdowano liczne przykłady średniowiecznej ceramiki użytkowej. Uczestnicy warsztatów poznają jej różne typy, a także sposób wykorzystania w średniowiecznej kuchni. Wykonają dzban na wodę i repliki kafli piecowych znajdujących się w zbiorach muzeum.

 

wrzesień

"Nie tylko św. Wawrzyniec - patroni kościołów i kapliczek przydrożnych na Krajnie" - Wierzenia ludowe i związany z nimi kult świętych stanowił niegdyś podstawę kalendarza obrzędowego oraz wyznaczał rytm prac na roli. Przybliżymy sylwetki i przedstawienia najważniejszych patronów kościołów krajeńskich, zwrócimy uwagę na rolę świętych w podejmowaniu konkretnych prac w gospodarstwie, wierzenia związane m.in. z wróżeniem pogody. W ramach zajęć uczestnicy wykonają figurkę świętego będącego patronem któregoś z kościołów w regionie oraz małą kapliczkę z figurką „własnego świętego” czyli  nawiązującą do imienia uczestnika.

 

październik

"ZOO krajeńskie. Zwierzęta z herbów i legend miast Krajny" - Na herbach kilku miast krajeńskich znajdują się zwierzęta (Mrocza - owca, Łobżenica - dzik, Złotów - jeleń). Mimo, że Nakło nad Notecią nie ma w herbie żadnego zwierzęcia w jego historii ważne są dwa zwierzęta - tur (w trakcie prac wykopaliskowych na przełomie lat 50. i 60. XX w. znaleziono 6 czaszek, które były ofiarami zakładzinowymi) oraz konik - przedmiot kultowy lub zabawka z okresu średniowiecza. Uczestnicy zajęć poznają wybrane legendy krajeńskie a następnie wykonają figurki zwierząt związanych z Krajną.

 

listopad

"Akademia  projektanta. Etnodesign - recepcja haftu krajeńskiego i zdobnictwa regionu." Ostatnie zajęcia poświęcone będą najnowszym trendom w sztuce i czerpaniu w niej z tradycji wzornictwa ludowego. Uczestnicy przygotują z gliny przedmioty użytkowe, w których wykorzystane zostaną wzory haftu krajeńskiego.

 

Koniec listopada

- otwarcie wystawy czasowej podsumowującej projekt. Zaprezentowany zostanie dorobek obu grup. Wystawa będzie czynna do końca grudnia 2018 r. Fotografie prac zostaną zaprezentowane na stronie internetowej muzeum.

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane