Kolekcja zabawek
jest najmłodszą ze wszystkich powstających w Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Tak jak w przypadku innych powstaje głównie na bazie przedmiotów przynoszonych przez mieszkańców Gminy Nakło oraz Powiatu Nakielskiego. W 2014 roku liczba wpisanych do zbiorów „zabawek” wynosiła ok. 10 sztuk, by już pod koniec roku 2018 powiększyła się do 70.
Wśród eksponatów znajdują się głównie zabawki polskie pochodzące z II połowy XX wieku. Między innymi stare misie trocinaki, gry planszowe (np. Grzybobranie, Na grzyby, Wędrówki autostopem, Na poligonie czy też Ścieżka zdrowia), maszyny do szycia, rzutniki do puszczania bajek na slajdach, a także lalki między innymi w strojach ludowych.
Najcenniejszą częścią kolekcji są wczesnośredniowieczne zabawki znalezione na Placu Zamkowym podczas prowadzonych tam w latach 60-tych XX w. badań archeologicznych. Zabawki odnajdywane są niezwykle rzadko, nasze, nie dość iż są prawie 900 -letnie (datowane na XI-XII w.), to jeszcze w dobrym stanie zachowania. I tak mamy dwie łopatki do piasku, wózek, saneczki i chyba najciekawszą z nich – drewnianego konika.
Przy okazji wspomnianych prac archeologicznych odnaleziono także inne zabawki, które niestety nie zostały przekazane do naszych zbiorów, a szkoda bo były tam drewniane mieczyki, kule i pałki do gry, a nawet przedmiot identyfikowany z figurką szachową. Być może zatem w naszym mieście odnaleziono jeden z najstarszych w Europie dowodów na zamiłowanie naszych przodków do owej „królewskiej gry”. Pozostaje nam się cieszyć, iż mamy wspomniany wyżej zestaw zabawek, a konik z powodzeniem może stać się jednym z symboli pięknej i długiej historii naszego miasta.