#MÓJNIEPODLEGŁY
Setna rocznica Odzyskania Niepodległości to z jednej strony okazja do upamiętnienia wydarzeń z 1918 roku, z drugiej przyczynek do rozważań na temat postrzegania niepodległości i walki o nią. Jedną z prób refleksji nad niepodległością jest projekt #MÓJNIEPODLEGŁY przygotowany przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią.
Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 r. jest datą umowną, związaną z dwoma wydarzeniami: przekazaniem przez Radę Regencyjną zwierzchniej władzy nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu oraz zakończeniem I wojny światowej na mocy rozejmu w Compiègne. Należy jednak pamiętać, że kształtowanie granic II Rzeczypospolitej trwało do 1922 r.
Nakło nad Notecią oraz cała Krajna niepodległość odzyskały aż po 148 latach, bo dopiero w 1920 roku. Nasi przodkowie przez cały okres rozbiorów włączali się w walki o odzyskanie wolności. Projektem #MÓJNIEPODLEGŁY mieszkańcy Krajny pochwalili się swoimi przodkami i ich działalnością na rzecz niepodległości.
Kim jest #MÓJNIEPODLEGŁY? To osoba zaangażowana w prace na rzecz niepodległości. Może to być zarówno żołnierz walczący na frontach I i II wojny światowej, powstaniec wielkopolski, czy działacz podziemia niepodległościowego, organizacji patriotycznych, ale też działacz opozycji antykomunistycznej, czy osoba niosąca pomoc innym w czasie okupacji. Jest nim także osoba pracująca na rzecz kraju, kształcąca młodzież, badająca jej historię. Jak postrzegamy niepodległość? Jako ciągłe działania, zarówno zawodowe jak i społeczne, niezależnie od tego czy walczy się o jej odzyskanie, utrzymanie czy też rozwój państwa lub miasta.
Na ekspozycji prezentujemy pamiątki udostępnione przez mieszkańców na potrzeby wystawy oraz te, które w minionych latach przekazano do zbiorów Muzeum Ziemi Krajeńskiej.